Cel badania:

Badanie ASO (test ilościowy) wykonuje się w diagnostyce świeżego zakażenia paciorkowcem z grupy A (Streptococcus pyogenes), a także w celu rozpoznawania powikłań, takich jak gorączka reumatyczna lub/i zapalenie kłębuszków nerkowych po przebytej infekcji paciorkowcem z grupy A (Streptococcus pyogenes).

Znaczenie kliniczne:

ASO to przeciwciała wytwarzane przeciwko streptolizynie - enzymowi o silnych własnościach antygenowych, wytwarzanemu przez paciorkowce beta-hemolizujące. Podwyższone stężenie ASO świadczy o kontakcie z paciorkowcami. Badanie ASO jest wykonywane w przypadku podejrzenia gorączki reumatycznej, ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek, zapalenia wsierdzia oraz innych schorzeń związanych z zakażeniem paciorkowcami.

Interpretacja wyników:

Wskazaniem do wykonania badania ASO są symptomy mogące świadczyć o gorączce reumatycznej bądź kłębuszkowym zapaleniu nerek, takie jak gorączka, bóle w klatce piersiowej, płytki oddech, obrzęki oraz uczucie zmęczenia. Badanie zleca się także po wystąpieniu bólu gardła u pacjenta, jeśli nie wykonano szybkich testów diagnostycznych lub posiewu w kierunku Streptococcus grupy A.

Ostateczna interpretacja wyników badania ASO (test ilościowy) powinna być dokonywana przez lekarza, który bierze pod uwagę pełną historię kliniczną pacjenta.

Czas oczekiwania na wynik:

1 dzień roboczy