Badanie poziomu przeciwciał antytyreoglobulinowych (ATG) ma na celu oznaczenie obecności przeciwciał anty-TG, które występują u pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa oraz chorobą Hashimoto. Jest wykonywane głównie w diagnostyce chorób autoimmunologicznych tarczycy oraz w monitorowaniu leczenia raka tarczycy.
Przeciwciała antytyreoglobulinowe są produkowane przeciwko tyreoglobulinie i są drugim co do częstości występowania typem przeciwciał przeciwko komórkom tarczycy. Ich obecność jest obserwowana u 30% pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa i u 85% pacjentów z chorobą Hashimoto. Badanie poziomu ATG jest istotne w diagnostyce i monitorowaniu chorób tarczycy, a także może być użyteczne przy identyfikacji pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na te schorzenia.
Podwyższone stężenie przeciwciał antytyreoglobulinowych może sugerować obecność chorób autoimmunologicznych tarczycy, takich jak choroba Hashimoto czy Gravesa-Basedowa. Dodatkowo, obecność tych przeciwciał może być związana z nieprawidłowymi wynikami badań poziomu wolnych hormonów tarczycy, objawami nadczynności tarczycy oraz problemami z zajściem w ciążę u kobiet.
Ostateczna interpretacja wyników badania p/c antytyreoglobulinowe (ATG) powinna być dokonywana przez lekarza, który bierze pod uwagę pełną historię kliniczną pacjenta oraz wyniki innych badań diagnostycznych.
1 dzień roboczy