Cel badania:

Badanie CA 125 jest markerem zalecanym w diagnostyce raka jajnika oraz nowotworu endometrium. Ponadto, stosuje się je do monitorowania leczenia pacjentów ze stwierdzonymi nowotworami jajnika lub endometrium.

Znaczenie kliniczne:

CA 125 to marker nowotworowy z grupy glikoprotein, który jest produkowany w znacznych ilościach przez komórki jam ciała płodu oraz przez komórki otrzewnej, opłucnej, osierdzia, endometrium, jajowodów oraz śluzówki szyjki macicy. Ekspresja CA 125 nasila się w komórkach niektórych nowotworów jajnika. Stężenie CA 125 zależy od wieku i stanu hormonalnego kobiety, a po okresie menopauzy jego poziom spada.

Interpretacja wyników:

Wartość CA 125 może być podwyższona w przypadku raka jajnika, nowotworu endometrium oraz innych stanów, takich jak ciąża w pierwszym trymestrze, miesiączka, stany zapalne wątroby, trzustki, przydatków, marskość wątroby oraz niektóre choroby autoimmunologiczne. Badanie CA 125 może być stosowane jako narzędzie monitorowania skuteczności leczenia pacjentów z nowotworami jajnika lub endometrium.

Ostateczną interpretację wyników badania CA 125 powinien dokonać lekarz, który bierze pod uwagę pełną historię kliniczną pacjentki oraz wyniki innych badań diagnostycznych.

Czas oczekiwania na wynik:

2 dni robocze