Cel badania:

Badanie obecności przeciwciał IgM specyficznych dla Chlamydia pneumoniae wykorzystywane jest w diagnostyce zakażeń układu oddechowego, w tym atypowego zapalenia płuc.

Znaczenie kliniczne:

Chlamydia pneumoniae to gram-ujemna bakteria, która namnaża się w komórkach nabłonka, makrofagach i komórkach mięśniowych aorty miażdżycowo zmienionej. Choć często prowadzi do bezobjawowego zakażenia, może być także przyczyną atypowego zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych.

Interpretacja wyników:

Dodatni wynik testu na obecność przeciwciał IgM specyficznych dla Chlamydia pneumoniae może sugerować świeże zakażenie tym patogenem. IgM pojawia się we krwi wcześniej niż IgG, co sugeruje aktywne zakażenie lub reakcję immunologiczną w odpowiedzi na niedawne zakażenie. Jednak wynik pozytywny nie zawsze oznacza aktywne zakażenie, ponieważ IgM może być również obecne w organizmie przez pewien czas po zakażeniu.

Interpretacja wyników badania Chlamydia pneumoniae - p/c IgM powinna być dokonana przez lekarza na podstawie pełnej klinicznej oceny pacjenta.

Czas oczekiwania na wynik:

4 dni robocze