Cel badania:

Badanie magnezu ma na celu pomiar stężenia tego pierwiastka w surowicy krwi w celu wykrycia niedoboru lub nadmiaru magnezu. Dodatkowo, jest stosowane do określenia przyczyn nieprawidłowego poziomu wapnia lub potasu, co pozwala na lepsze zrozumienie stanu zdrowia pacjenta.

Znaczenie kliniczne:

Magnez odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu, takich jak aktywacja enzymów, synteza kwasów nukleinowych, przenoszenie energii oraz stabilizacja błon komórkowych. Jego odpowiednie stężenie jest istotne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i mięśniowego.

Interpretacja wyników:

Zarówno niedobór, jak i nadmiar magnezu mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Niskie poziomy mogą być związane z niedoborem diety, zaburzeniami wchłaniania, chorobami nerek, czy zaburzeniami hormonalnymi. Nadmiar magnezu jest rzadki, często związany z nadmiernym spożyciem suplementów.

Ostateczna interpretacja wyników badania magnez w surowicy powinna być dokonywana przez lekarza, który bierze pod uwagę pełną historię kliniczną pacjenta.

Czas oczekiwania na wynik:

1 dzień roboczy