Cel badania:

Badanie poziomu progesteronu jest wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania, cykli bezowulacyjnych i niepłodności. Jest też pomocne w wykrywaniu i ocenie ryzyka poronienia na wczesnym etapie ciąży.

Znaczenie kliniczne:

Progesteron jest hormonem steroidowym wydzielanym u kobiet głównie przez komórki ciałka żółtego w fazie lutealnej i pierwszych tygodniach ciąży. W ciąży wytwarzany przez łożysko, w fazie folikularnej wydzielany jest przez nadnercza a jego stężenie jest niskie. Wytwarzany jest również w małych ilościach przez jądra u mężczyzn. Progesteron odpowiada za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia zarodka, dlatego jego poziom w fazie lutealnej osiąga najwyższe wartości. Progesteron wywołuje okresowe zmiany w błonie śluzowej macicy, które mają na celu przygotowanie do ewentualnej ciąży i jej utrzymania.

Interpretacja wyników:

Badanie progesteronu jest pomocne w rozpoznaniu przyczyny niepłodności, ocenie owulacji, rozpoznaniu ciąży pozamacicznej lub utraty ciąży, monitorowaniu ciąży oraz w diagnostyce nieprawidłowych krwawień macicznych.

Ostateczna interpretacja wyników badania progesteron powinna być dokonywana przez lekarza, który bierze pod uwagę pełną historię kliniczną pacjenta oraz wyniki innych badań diagnostycznych.

Czas oczekiwania na wynik:

1 dzień roboczy